zondag 15 februari 2009

“ Adımı Yazdılar”

Uçan Üniversite sanat grubunun Sergi Dükkânı Çağdaş Sanat Etkinliği” kapsamında yer almış bir yerleştirmedir. İki parçadan oluşan yerleştirmede
duvara monte edilmiş 1. 60 m lik bir tuval üzerinde akıcı bir yazı ile ancak aynadan okunacak bir biçimle “adımı yazdılar” yazılıdır. Karşısında tavandan iplerle asılı duran eski bir dolap kapağı aynası durur. Ayna paralel değil, 60 derecelik bir açı vererek durur. İzleyici ilk olarak tuval üzerindeki yazıyla karşılaşır, daha sonra aynaya döner ve önce kendini görür, sonra yazıyı okur. “Adımı Yazdılar”. Aynada izleyici kendisi ile bütünleşmiş yazıyı algılar. Tuvalde ve aynanın her iki yüzünde de aşağı yukarı kalp seviyesine gelen bir kırmızı nokta vardır. Bu noktalar işe odaklanmayı sağlarken aynı zamanda işi bütünleştirici bir görev almaktadır.
Ayna sonsuzluğun yansıması iken, yansıma gerçek bir aldatandır. Aynada, öte yanda gördüğümüz biz biz değilizdir, başka bir dünyanın derinliğinden bize gelen bir yansımadır. Her insan doğduğunda adı yazılır ve bu ismin arkasında tüm yaşamı gizlidir. İnsanlar isimleriyle kimliklerini edinirler ve değişmezdir.

Geen opmerkingen: